Parametry na które warto zwrócić uwagę wybierając żuraw do murowania
08 maja 2023

Mini żurawie coraz częściej pomagają murarzom w podnoszeniu ciężkich ładunków jakim są elementy murowe. Co zatem warto wiedzieć stojąc przed wyborem sprzętu do murowania?

Mimo, iż wiele mini żurawi do murowania określa się mianem kompaktowych, istnieje kilka różnic o których warto wiedzieć, aby dobrać sprzęt dopasowany do Twoich potrzeb.

Wymiary i waga dźwigów do murowania

1. Wymiary żurawia podczas przejeżdżania – oczywistym jest fakt iż żurawie mają swój określony zasięg pracy, a ściany do pomurowania są często długie. Zatem przejeżdżanie maszyną w ciągu dnia odbywa się wielokrotnie. Warto zwrócić uwagę czy do przejeżdżania konieczna jest siła Twoich rąk, czy maszyna ma wbudowane zasilanie. Jeśli mini żuraw musisz przepychać ręcznie zorientuj się z jaką masą masz do czynienia – czy będziesz sam w stanie przepchnąć maszynę w kolejne miejsce, czy potrzebujesz do tego kilku osób.

2. Manewrowanie maszyną – mimo iż może okazać się że murujesz ściany wielkiej hali magazynowej, czy hotelu zwróć uwagę na murowanie ścian wąskich korytarzy, czy pomieszczeń. Czy mini żuraw do murowania ma wystarczająco mały promień skrętu, aby wykręcić pomiędzy gąszczem już postawionych ścian? Oczywiście można mini żuraw do murowania podnieść innym dźwigiem, o ile jest on dostępny na budowie i o ile nie musisz czekać na niego wiele minut (bo jest np. do niego kolejka), albo masz wylany strop nad i nie ma możliwości przenieść go za pomocą innego żurawia dostępnego na budowie.

3. Przejeżdżanie przez otwory drzwiowe – czy mini żuraw po złożeniu przejedzie przez otwór drzwiowy?

4. Wysokość żurawia do murowania – czy mini żuraw zmieści się pod stropem kondygnacji powyżej? Czy może murować podstropowo?

5. W jaki sposób możesz przenosić mini żuraw pomiędzy kondygnacjami budynku? Czy będziesz przenosić go za pomocą innego dźwigu dostępnego na budowie, za pomocą windy budowlanej, czy może ręcznie? (Żuraw murarski ADAR ma innowacyjną możliwość przenoszenia go ręcznie pomiędzy kondygnacjami).

6. Wymiary i masa mini żurawia podczas transportu – zwróć uwagę jakim sprzętem chcesz wozić żuraw pomiędzy budowami. Czy do tego celu musisz wynajmować oddzielny transport za który musisz dodatkowo płacić, czy przewieziesz żuraw na własnym środku transportu?

7. Maksymalny nacisk podpór podczas pracy – nie zawsze mamy do czynienia na budowie ze sztywnym stropem żelbetowym, zwłaszcza w dobie prefabrykacji gdzie na rynek „wchodzi” coraz więcej lekkich stropów. Warto sprawdzić nośność stropu i maksymalny nacisk podpór mini żurawia podczas pracy.

Udźwig maszyny do murowania

1. Udźwig – sprawdź w danych technicznych maszyny jaką maksymalnie masę będzie w stanie podnieść żuraw

2. Diagram udźwigu – upewnij się czy udźwig jest taki sam, czy zmienny w obrębie wysuwu ramienia maszyny lub zmiany wysokości ramienia.

Wysokość i zasięg żurawia do murowania

1. Wysokość murowania – sprawdź do jakiej maksymalnie wysokości jesteś w stanie murować danym żurawiem. Jeśli murujesz podstropowo upewnij się ile cm od stropu maszyna + chwytak potrzebują luzu między ostatnią warstwą, a stropem

2. Zasięg – ile metrów bieżących jest w stanie wymurować maszyna z jednego ustawienia żurawia. Tutaj warto zwrócić uwagę także (o czym pisaliśmy wyżej) o tym czy ciężkie i pracochłonne jest przestawienie żurawia

Zasilanie żurawia

1. Zasilanie – upewnij się czy jest on zasilany napięciem 230V czy innym i jeśli tak, to czy będzie on dostępny na budowie

Mini żuraw do murowania na lata

Wybierając mini żuraw do murowania warto zwrócić uwagę na wszystkie wyżej wymienione parametry. Zazwyczaj takiego sprzętu nie kupuje się z myślą tylko o jednej budowie, tylko jest to inwestycja na lata. Zastanów się jakie roboty murarskie zamierzasz brać w przyszłości, abyś np. nie żałował że maszyna nie jest w stanie murować podstropowo, albo jest tak drogi jej transport że staje się ona dla Ciebie nierentowna. Jeśli masz wątpliwości może warto wynająć mini żuraw do murowania na kilka dni, aby upewnić się że będzie on dla Ciebie odpowiedni.

W razie dodatkowych pytań zawsze służymy pomocą w wyborze sprzętu do murowania. Zapraszamy do kontaktu

NAJNOWOCZEŚNIEJSZY NA RYNKU SPRZĘT DO MUROWANIA

Nasze mini żurawie są jedyne w swoim rodzaju, gdyż umożliwiają murowanie podstropowe.

BEZPIECZNE MASZYNY

Nasze żurawie spełniają wszelkie normy BHP wymagane na budowach.


SZYBKA OBSŁUGA

Minimum formalności i stały kontakt telefoniczny.

GODNI ZAUFANIA

Jesteśmy liderem w branży produkcji maszyn do murowania.

Zaufali nam:

...